Frekvenstavler

B13
N/Alle

S D
H 9 6 3
R E D 8 7 6 5
K K 9 7
  S 8 5
  H 7 4
  R B T 4 3 2
  K 8 6 5 3
TABLES E K B 3
H K B T 8 2
R K 9
K 4 2
 S T 9 7 6 4 2
H E D 5
R -
K E D B T
Spil B13
Antal Kontrakt S NS ØV Resultat
1 V 2H D 5 800   19
2 S 1S   10 170   16
3 S 2S   9 140   10
1 S 3S   9 140   10
1 S 2S   8 110   4
1 N 3R   9 110   4
1 S 4S   9   100 -3
1 S 2S   7   100 -3
2 S 3NT   8   100 -3
1 N 3R   8   100 -3
1 S 4S D 9   200 -14
4 S 3NT   7   200 -14
1 N 3NT   7   200 -14
B14
Ø/-

S D B T 4 3
H 8 6 3
R E D
K E K T
  S 6 5 2
  H B 9 7 2
  R K 9 4
  K 9 6 4
TABLES K 8
H E K T 5 4
R T 8 6 3
K B 5
 S E 9 7
H D
R B 7 5 2
K D 8 7 3 2
Spil B14
Antal Kontrakt S NS ØV Resultat
5 N 4S   12 480   15
4 N 4S   11 450   6
6 N 3S   12 230   -5
1 N 2S   12 230   -5
1 N 2S   11 200   -15
2 N 3S   11 200   -15
1 Ø 2S   7 50   -19
B15
S/NS

S D B 4 2
H E 7
R 9 8 3
K K D 4 2
  S K 8 7 6 3
  H D B T
  R 7 5 2
  K E 5
TABLES E 9
H 9 8 6 5
R E K D B T 6
K T
 S T 5
H K 4 3 2
R 4
K B 9 8 7 6 3
Spil B15
Antal Kontrakt S NS ØV Resultat
1 Ø 4H   7 150   19
3 V 4S   8 100   14
1 V 4S D 9 100   14
1 V 4S   9 50   8
1 V 3S   8 50   8
1 N 4K   9   100 5
1 Ø 2R   10   130 3
1 V 3S   9   140 1
1 Ø 2R   11   150 -4
1 Ø 3R   11   150 -4
2 Ø 4R   11   150 -4
1 N 1NT   4   300 -9
3 V 3NT   9   400 -14
1 Ø 3NT   9   400 -14
1 Ø 3R D 11   670 -19

Spilresultater

B13
N/Alle

S D
H 9 6 3
R E D 8 7 6 5
K K 9 7
  S 8 5
  H 7 4
  R B T 4 3 2
  K 8 6 5 3
TABLES E K B 3
H K B T 8 2
R K 9
K 4 2
 S T 9 7 6 4 2
H E D 5
R -
K E D B T
Bord NS ØV Kontrakt S NS ØV Resultat
1 Thorvald Aagaard
Morten Jepsen
Lars W. Pedersen
Boje Henriksen
S 3NT   7   200 -14
2 Søren B. Jørgensen
Peter Jacobsen
H.C.Nielsen
Knud-Aage Boesgaard
S 2S   9 140   10
3 Peter Kraunsøe
Søren Kraunsøe
Bent Lüthcke
Lars Mathiasen
S 3S   9 140   10
4 Niels Foged
Steen B. Andersen
H.C.Graversen
Poul Clemmensen
S 3NT   8   100 -3
5 Karsten Jensen
Torben Dalsgaard
Peter Zeeberg
Ulrik Zeeberg
N 3NT   7   200 -14
6 Freddi Brøndum
Christian Brøndum
Palle Reimann
Jens Ole Jensen
S 3NT   7   200 -14
7 Mads Krøjgaard
Arne Mohr
Ib Axelsen
Kristian Valsted
S 4S   9   100 -3
8 Lars Blakset
Mathias Bruun
Carsten Sørensen
John Møller Jepsen
S 3NT   7   200 -14
9 Paul Hansen
Henrik Ipsen
Leif Øgaard
Michael Mulvad
S 1S   10 170   16
10 Steen Winkler
Claus Sørensen
Ejgild Johansen
Lars Nielsen
N 3R   9 110   4
11 Ib Christian Bank
Brian Skjønnemann
Kaj Sørensen
Rudi Bjerregaard
S 2S   9 140   10
12 Torben Ebbesen
Flemming Jørgensen
Jan Petersen
Arne Petersen
S 4S D 9   200 -14
13 Søren Fritzbøger
Steffen Holm Pedersen
Henrik Caspersen
Tom Nørgaard
S 2S   9 140   10
14 Kim Arentsen
Henrik Smedemark
Villy Dam
Otto Dahl
S 2S   7   100 -3
15 Bent Pedersen
Flemming Pedersen
Bjarne Hansen
Torben Værum
S 3NT   8   100 -3
16 Nadia Bekkouche
Henrik Binderkrantz
Bo Engel Olsen
Casper Klink
V 2H D 5 800   19
17 Kasper Konow
Michael Askgaard
Frank Paaskesen
Helge Hesselberg
S 3NT   7   200 -14
18 Andreas Marquardsen
Thomas Berg
Svend Erik Eriksen
Jørgen Priess
N 3R   8   100 -3
19 Anders Hagen
Thomas Vang Larsen
Lauge Schäffer
Jens Auken
S 2S   8 110   4
20 Jørgen Hansen
Nils Mønsted
Niels Krøjgaard
Jens Ove Henneberg
S 1S   10 170   16
B14
Ø/-

S D B T 4 3
H 8 6 3
R E D
K E K T
  S 6 5 2
  H B 9 7 2
  R K 9 4
  K 9 6 4
TABLES K 8
H E K T 5 4
R T 8 6 3
K B 5
 S E 9 7
H D
R B 7 5 2
K D 8 7 3 2
Bord NS ØV Kontrakt S NS ØV Resultat
1 Thorvald Aagaard
Morten Jepsen
Lars W. Pedersen
Boje Henriksen
N 2S   12 230   -5
2 Søren B. Jørgensen
Peter Jacobsen
H.C.Nielsen
Knud-Aage Boesgaard
N 4S   12 480   15
3 Peter Kraunsøe
Søren Kraunsøe
Bent Lüthcke
Lars Mathiasen
N 4S   11 450   6
4 Niels Foged
Steen B. Andersen
H.C.Graversen
Poul Clemmensen
N 3S   12 230   -5
5 Karsten Jensen
Torben Dalsgaard
Peter Zeeberg
Ulrik Zeeberg
N 3S   12 230   -5
6 Freddi Brøndum
Christian Brøndum
Palle Reimann
Jens Ole Jensen
N 3S   11 200   -15
7 Mads Krøjgaard
Arne Mohr
Ib Axelsen
Kristian Valsted
N 4S   12 480   15
8 Lars Blakset
Mathias Bruun
Carsten Sørensen
John Møller Jepsen
N 3S   12 230   -5
9 Paul Hansen
Henrik Ipsen
Leif Øgaard
Michael Mulvad
N 3S   12 230   -5
10 Steen Winkler
Claus Sørensen
Ejgild Johansen
Lars Nielsen
N 3S   12 230   -5
11 Ib Christian Bank
Brian Skjønnemann
Kaj Sørensen
Rudi Bjerregaard
N 4S   12 480   15
12 Torben Ebbesen
Flemming Jørgensen
Jan Petersen
Arne Petersen
N 4S   11 450   6
13 Søren Fritzbøger
Steffen Holm Pedersen
Henrik Caspersen
Tom Nørgaard
N 4S   11 450   6
14 Kim Arentsen
Henrik Smedemark
Villy Dam
Otto Dahl
N 3S   12 230   -5
15 Bent Pedersen
Flemming Pedersen
Bjarne Hansen
Torben Værum
N 4S   12 480   15
16 Nadia Bekkouche
Henrik Binderkrantz
Bo Engel Olsen
Casper Klink
N 2S   11 200   -15
17 Kasper Konow
Michael Askgaard
Frank Paaskesen
Helge Hesselberg
N 3S   11 200   -15
18 Andreas Marquardsen
Thomas Berg
Svend Erik Eriksen
Jørgen Priess
Ø 2S   7 50   -19
19 Anders Hagen
Thomas Vang Larsen
Lauge Schäffer
Jens Auken
N 4S   12 480   15
20 Jørgen Hansen
Nils Mønsted
Niels Krøjgaard
Jens Ove Henneberg
N 4S   11 450   6
B15
S/NS

S D B 4 2
H E 7
R 9 8 3
K K D 4 2
  S K 8 7 6 3
  H D B T
  R 7 5 2
  K E 5
TABLES E 9
H 9 8 6 5
R E K D B T 6
K T
 S T 5
H K 4 3 2
R 4
K B 9 8 7 6 3
Bord NS ØV Kontrakt S NS ØV Resultat
1 Thorvald Aagaard
Morten Jepsen
Lars W. Pedersen
Boje Henriksen
V 4S D 9 100   14
2 Søren B. Jørgensen
Peter Jacobsen
H.C.Nielsen
Knud-Aage Boesgaard
V 3NT   9   400 -14
3 Peter Kraunsøe
Søren Kraunsøe
Bent Lüthcke
Lars Mathiasen
V 4S   8 100   14
4 Niels Foged
Steen B. Andersen
H.C.Graversen
Poul Clemmensen
V 4S   8 100   14
5 Karsten Jensen
Torben Dalsgaard
Peter Zeeberg
Ulrik Zeeberg
V 4S   9 50   8
6 Freddi Brøndum
Christian Brøndum
Palle Reimann
Jens Ole Jensen
Ø 3R D 11   670 -19
7 Mads Krøjgaard
Arne Mohr
Ib Axelsen
Kristian Valsted
Ø 2R   11   150 -4
8 Lars Blakset
Mathias Bruun
Carsten Sørensen
John Møller Jepsen
Ø 4R   11   150 -4
9 Paul Hansen
Henrik Ipsen
Leif Øgaard
Michael Mulvad
Ø 3NT   9   400 -14
10 Steen Winkler
Claus Sørensen
Ejgild Johansen
Lars Nielsen
V 3NT   9   400 -14
11 Ib Christian Bank
Brian Skjønnemann
Kaj Sørensen
Rudi Bjerregaard
V 3S   9   140 1
12 Torben Ebbesen
Flemming Jørgensen
Jan Petersen
Arne Petersen
N 1NT   4   300 -9
13 Søren Fritzbøger
Steffen Holm Pedersen
Henrik Caspersen
Tom Nørgaard
V 3S   8 50   8
14 Kim Arentsen
Henrik Smedemark
Villy Dam
Otto Dahl
Ø 3R   11   150 -4
15 Bent Pedersen
Flemming Pedersen
Bjarne Hansen
Torben Værum
Ø 2R   10   130 3
16 Nadia Bekkouche
Henrik Binderkrantz
Bo Engel Olsen
Casper Klink
Ø 4R   11   150 -4
17 Kasper Konow
Michael Askgaard
Frank Paaskesen
Helge Hesselberg
V 4S   8 100   14
18 Andreas Marquardsen
Thomas Berg
Svend Erik Eriksen
Jørgen Priess
Ø 4H   7 150   19
19 Anders Hagen
Thomas Vang Larsen
Lauge Schäffer
Jens Auken
N 4K   9   100 5
20 Jørgen Hansen
Nils Mønsted
Niels Krøjgaard
Jens Ove Henneberg
V 3NT   9   400 -14

Bordresultater

Bord 1
NS 7 Thorvald Aagaard - Morten Jepsen
ØV 38 Lars W. Pedersen - Boje Henriksen
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 3NT   7   200 -14
B14 N 2S   12 230   -5
B15 V 4S D 9 100   14
Score (NS) : -5 (ØV) : 5
Bord 2
NS 39 Søren B. Jørgensen - Peter Jacobsen
ØV 16 H.C.Nielsen - Knud-Aage Boesgaard
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 2S   9 140   10
B14 N 4S   12 480   15
B15 V 3NT   9   400 -14
Score (NS) : 11 (ØV) : -11
Bord 3
NS 21 Peter Kraunsøe - Søren Kraunsøe
ØV 6 Bent Lüthcke - Lars Mathiasen
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 3S   9 140   10
B14 N 4S   11 450   6
B15 V 4S   8 100   14
Score (NS) : 30 (ØV) : -30
Bord 4
NS 15 Niels Foged - Steen B. Andersen
ØV 22 H.C.Graversen - Poul Clemmensen
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 3NT   8   100 -3
B14 N 3S   12 230   -5
B15 V 4S   8 100   14
Score (NS) : 6 (ØV) : -6
Bord 5
NS 5 Karsten Jensen - Torben Dalsgaard
ØV 23 Peter Zeeberg - Ulrik Zeeberg
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 N 3NT   7   200 -14
B14 N 3S   12 230   -5
B15 V 4S   9 50   8
Score (NS) : -11 (ØV) : 11
Bord 6
NS 14 Freddi Brøndum - Christian Brøndum
ØV 24 Palle Reimann - Jens Ole Jensen
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 3NT   7   200 -14
B14 N 3S   11 200   -15
B15 Ø 3R D 11   670 -19
Score (NS) : -48 (ØV) : 48
Bord 7
NS 4 Mads Krøjgaard - Arne Mohr
ØV 25 Ib Axelsen - Kristian Valsted
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 4S   9   100 -3
B14 N 4S   12 480   15
B15 Ø 2R   11   150 -4
Score (NS) : 8 (ØV) : -8
Bord 8
NS 26 Lars Blakset - Mathias Bruun
ØV 13 Carsten Sørensen - John Møller Jepsen
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 3NT   7   200 -14
B14 N 3S   12 230   -5
B15 Ø 4R   11   150 -4
Score (NS) : -23 (ØV) : 23
Bord 9
NS 3 Paul Hansen - Henrik Ipsen
ØV 27 Leif Øgaard - Michael Mulvad
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 1S   10 170   16
B14 N 3S   12 230   -5
B15 Ø 3NT   9   400 -14
Score (NS) : -3 (ØV) : 3
Bord 10
NS 28 Steen Winkler - Claus Sørensen
ØV 12 Ejgild Johansen - Lars Nielsen
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 N 3R   9 110   4
B14 N 3S   12 230   -5
B15 V 3NT   9   400 -14
Score (NS) : -15 (ØV) : 15
Bord 11
NS 2 Ib Christian Bank - Brian Skjønnemann
ØV 29 Kaj Sørensen - Rudi Bjerregaard
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 2S   9 140   10
B14 N 4S   12 480   15
B15 V 3S   9   140 1
Score (NS) : 26 (ØV) : -26
Bord 12
NS 30 Torben Ebbesen - Flemming Jørgensen
ØV 11 Jan Petersen - Arne Petersen
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 4S D 9   200 -14
B14 N 4S   11 450   6
B15 N 1NT   4   300 -9
Score (NS) : -17 (ØV) : 17
Bord 13
NS 31 Søren Fritzbøger - Steffen Holm Pedersen
ØV 20 Henrik Caspersen - Tom Nørgaard
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 2S   9 140   10
B14 N 4S   11 450   6
B15 V 3S   8 50   8
Score (NS) : 24 (ØV) : -24
Bord 14
NS 32 Kim Arentsen - Henrik Smedemark
ØV 10 Villy Dam - Otto Dahl
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 2S   7   100 -3
B14 N 3S   12 230   -5
B15 Ø 3R   11   150 -4
Score (NS) : -12 (ØV) : 12
Bord 15
NS 33 Bent Pedersen - Flemming Pedersen
ØV 19 Bjarne Hansen - Torben Værum
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 3NT   8   100 -3
B14 N 4S   12 480   15
B15 Ø 2R   10   130 3
Score (NS) : 15 (ØV) : -15
Bord 16
NS 9 Nadia Bekkouche - Henrik Binderkrantz
ØV 34 Bo Engel Olsen - Casper Klink
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 V 2H D 5 800   19
B14 N 2S   11 200   -15
B15 Ø 4R   11   150 -4
Score (NS) : 0 (ØV) : 0
Bord 17
NS 18 Kasper Konow - Michael Askgaard
ØV 35 Frank Paaskesen - Helge Hesselberg
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 3NT   7   200 -14
B14 N 3S   11 200   -15
B15 V 4S   8 100   14
Score (NS) : -15 (ØV) : 15
Bord 18
NS 36 Andreas Marquardsen - Thomas Berg
ØV 8 Svend Erik Eriksen - Jørgen Priess
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 N 3R   8   100 -3
B14 Ø 2S   7 50   -19
B15 Ø 4H   7 150   19
Score (NS) : -3 (ØV) : 3
Bord 19
NS 37 Anders Hagen - Thomas Vang Larsen
ØV 1 Lauge Schäffer - Jens Auken
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 2S   8 110   4
B14 N 4S   12 480   15
B15 N 4K   9   100 5
Score (NS) : 24 (ØV) : -24
Bord 20
NS 40 Jørgen Hansen - Nils Mønsted
ØV 17 Niels Krøjgaard - Jens Ove Henneberg
Spil Kontrakt S NS ØV Resultat
B13 S 1S   10 170   16
B14 N 4S   11 450   6
B15 V 3NT   9   400 -14
Score (NS) : 8 (ØV) : -8

Esbjerg Bridgecenter
Kent Triel
19.04.2002
Denne side er produceret
ved hjælp af Turneringshjælper 5.2B
(C) 1990 2002 Thorvald Aagaard