www.netbridge.dk
Velkommen
Du kan logge ind for at få adgang til din personlige forside.
Er du ikke en registreret bruger, kan du registrere dig.

Bookmark netbridge.dk!Bookmark netbridge.dk!
Benyt som startside!Benyt som startside!
Tip en ven!Tip en ven!
Hjælp!Hjælp!



Ingen aktive polls

4: NyhederMaximize


VM i monaco (Opdateret) Af: Thorvald Aagaard

Se listen over live transmissioner på nettet.

Der kommenteres på engelsk, fransk, spansk, italiensk, polsk, kinesisk, dansk, svensk og norsk. I alt 9 sprog og 44 kommentatorer (nogle af disse på både engelsk og "skandinavisk"). Der kommer sikkert flere til, både sprog og - især - kommentatorer.

English commentators: Fred Gitelman (USA), Michael Rosenberg (USA), Richard Pavlicek (USA), Mildred Breed (USA), Søren Christiansen (DEN), Jon Sveindal (NOR), Tommy Sanders (USA), Anders Wirgren (SWE), Wayne Burrows (NZ), Jon-Egil Furunes (NOR), Chris Larsen (USA), Richie Reisig (USA), Greg Hinze (USA), Thorvald Aagaard (DEN), Junyi Zhu (USA), Michael Askgaard (DEN), Jan van Cleeff (NET), Radoslav Radev (BUL), P.O. Sundelin (SWE), Martin Schaltz (DEN), Mark Smith (USA), Roland Wald (DEN)

Italian commentators: Gianluca Frola, Dano De Falco, Stelio Di Bello, Fabio Lo Presti, Saverio Margiotta

French commentators: Pierre-Yves Guillaumin, Lionel Sebanne, Philippe Cronier, Alain Levy, Sylvain Brethes, Jean-Christophe Quantin

Spanish commentators: Alfredo Conterno (Peru), Tobi Eisenstein (Colombia), Carlos Pellegrini (Argentina)

Scandinavian commentators: Anders Wirgren (SWE), Jon Sveindal (NOR), Søren Christiansen (DEN), Per Olof Sundelin (SWE), Michael Askgaard (DEN), Martin Schaltz (DEN), Thorvald Aagaard (DEN), Roland Wald (DEN)

Polish commentators: Piotr Bizon, Andrzej Jaszczak, Ewa Harasimowicz, Marek Wojcicki, Krzysztof Martens, Marcin Lesniewski

Chinese commentators: Zhao Guo Ping (Singapore) and Huang Ye (China)

Monday, November 3

Round 1: 10.30 CET, 4:30 AM EST

USA1 vs. Australia
1 table English: Tommy Sanders, Junyi Zhu, Wayne Burrows, Jan van Cleeff, Roland Wald.

Italy vs. Spain
Italian (open): Gianluca Frola, Saverio Margiotta, (Dano De Falco).
Spanish (closed): Alfredo Conterno, Tobi Eisenstein.

Round 2: 13.20 CET, 7:20 AM EST

Italy vs. Poland
English (open): Richie Reisig, Junyi Zhu, Jan van Cleeff, Mark Smith
Polish (closed): Marek Wojcicki, Ewa Harasimowicz, Andrzej Jaczczak, Piotr Bizon.

Sweden vs. Norway
1 table Scandinavian: Søren Christiansen, Anders Wirgren, PO Sundelin, Michael Askgaard, (Roland Wald, Bo Nilsson).

Round 3: 16.10 CET, 10:10 AM EST

Norway vs. USA1
English (open): Bob McPhee, Fred Gitelman, Søren Christiansen.
English (closed): Wayne Burrows, Jan van Cleeff, Richie Reisig.

Italy vs. Egypt
1 table French: Herve Lustman will provide 2-3 commentators.

Round 4: 21.00 CET, 3 PM EST

Pakistan vs. Canada
English (open): Fred Gitelman, Bob McPhee, Thorvald Aagaard.
English (closed): Greg Hinze, Jan van Cleeff, Roland Wald.

China vs. Monaco
1 table English: Wayne Burrows, Tommy Sanders, Radoslav Radev.


Tuesday, November 4

Round 5: 10.30 CET, 4:30 AM EST

USA2 vs. USA1
1 table English: Tommy Sanders, Mark Smith, Radoslav Radev, (Optional: Richie Reisig, Bob McPhee).

Norway vs. Poland
Scandinavian (open): Anders Wirgren, PO Sundelin, Michael Askgaard, Roland Wald, (Bo Nilsson).
Polish (closed): Marek Wojcicki, Ewa Harasimowicz, Andzrej Jaczczak, Piotr Bizon.

Round 6 13.20 CET, 7:20 AM EST

Pakistan vs. Italy 1 table with Italian commentary

Egypt vs. Norway 1 table with English, 1 table with Scandinavian commentary

Round 7 16.10 CET, 10:10 AM EST

Germany vs. USA2 (Venice Cup) 1 table with English commentary

USA1 vs. Chinese Taipei 1 table with English, 1 table with Chinese commentary


Wednesday, November 5

Round 8 10.30 CET, 4:30 AM EST

USA2 vs. Egypt 1 table with English commentary

New Zealand vs. Poland 1 table with English, 1 table with Polish commentary

Round 9 13.20 CET, 7:20 AM EST

USA1 vs. England (Venice Cup) 1 table with English commentary

Italy vs. Bulgaria 1 table with English, 1 table with Italian commentary


Round 10 16.10 CET, 10:10 AM EST

Sweden vs. USA1 1 table with English commentary

Brazil vs. Canada 1 table with English, 1 table with Spanish commentary


Round 11 21.00 CET, 3:00 PM EST

Norway vs. Canada 1 table with English commentary

Brazil vs. Bulgaria 1 table with English, 1 table with Spanish commentary


Thursday, November 6

Round 12 10.30 CET, 4:30 AM EST

Sweden vs. Poland
Scandinavian (open): Michael Askgaard, Roland Wald, (PO Sundelin, Bo
Nilsson).
Polish (closed): Piotr Bizon, Andrzej Jaszczak, Ewa Harisimowicz, Marek
Wojcicki.

Other match to be announced
1 table English: Wayne Burrows, Radoslav Radev (Rafal Jagniewski).


Round 13 13.20 CET, 7:20 AM EST

South Africa vs. Indonesia
English (open): Bob McPhee, Allan Graves, Tommy Sanders, Michael Askgaard, (Radoslav Radev).
French (closed): Herve Lustman will provide 2-3 commentators.

Other match to be announced
1 table English: Richie Reisig, Mildred Breed, Wayne Burrows, Mark Smith,
(Roland Wald).

Round 14 16.10 CET, 10:10 AM EST

Germany vs. USA1 (Venice Cup)
English (open): Mildred Breed, Fred Gitelman, Allan Graves, Richie Reisig.
French (closed): Herve Lustman will provide 2-3 commentators.

Other match to be announced
1 table English: Wayne Burrows, Bob McPhee, Tommy Sanders, Radoslav Radev.

Friday, November 7

Round 15 10.30 CET, 4:30 AM EST

China vs. Netherlands (Venice Cup) 1 table English, 1 table Chinese

Other match to be announced 1 table English


Round 16 13.20 CET, 7:20 AM EST

Australia vs. USA2 2 tables English

Other match to be announced 1 table French


Round 17 16.10 CET, 10:10 AM EST

Italy vs. Chinese Taipei 1 table Italian, 1 table French

Other match to be announced 1 table English


Round 18 21.00 CET, 3 PM EST

To be announced 2 tables English

To be announced 1 table English


Saturday, November 8

Round 19 10.30 CET, 4:30 AM EST

To be announced 2 tables English

To be announced 1 table English

Round 20 13.20 CET, 7:20 AM CET

To be announced 2 tables English

To be announced 1 table English


Round 21 16.10 CET, 10:10 AM EST

To be announced 2 tables English

To be announced 1 table English